تیکت پشتیبانی

خدمات حسابداری آنلاین چیست؟


با پیشرفت تکنولوژی در دنیا، کسب ­وکارها نیز برای دوام و بقای کسب ­وکار خود نیاز به استفاده از علوم جدید و تکنولوژی­های بروز خواهند داشت. در حوزه مربوط به خدمات حسابداری نیز حسابداری از راه دور (حسابداری آنلاین) جای خود را به حسابداری سنتی داده است. خدمات حسابداری آنلاین همچون سایر فعالیت­ها که خدمات خود را در بستر اینترنت و به صورت آنلاین برای استفاده کنندگان در سراسر دنیا قرار می­دهند اکنون در کشور ما نیز برای همگان در دسترس می­باشد. لذا تمامی افراد قادر خواهند بود تا تنها با چند کلیک ساده حتی در دورترین نقاط کشور بدون محدودیت زمانی و مکانی به اطلاعات مالی و حسابداری خود دسترسی داشته باشند.

از این رو این روز ها ضرورت حسابداری آنلاین بیش از هر زمان دیگری احساس می­گردد. به خصوص اینکه شیوع کرونا باعث شده تا خیلی از کسب­ وکارها فعالیت خود را به صورت دور کاری ادامه دهند و این مسئله باعث شده تا بسیاری از مدیریت­های مالی کسب­ وکارها نیز به صورت آنلاین و دور کاری انجام گردد. در این مقاله با تعریف حسابداری آنلاین با انواع و مزایای آن آشنا خواهید شد.

تعریف حسابداری آنلاین

خدمات حسابداری آنلاین و مشاوره مالی آنلاین در شرکت حسابداری ترازگستر آرامش

حسابداری آنلاین که به آن حسابداری اینترنتی یا حسابداری ابری هم گفته می­شود روش جدیدی است که با استفاده از آن می­توان با اینترنت و نرم افزار، از راه دور نیز به اطلاعات حسابداری یک شرکت یا هر واحد اقتصادی دیگر دسترسی داشت و اقدامات لازم را در زمینه حسابداری انجام داد. با کمک نرم افزارهای مربوطه در حسابداری آنلاین، ارتباطات بین واحدها منسجم تر شده، حساب­ها منظم تر و به طور کلی امور مالی یک شرکت یکپارچه و سیستماتیک می­گردد. در حسابداری آنلاین نیاز به انجام  اعمال حسابداری در یک مکان خاص وجود ندارد و در هر نقطه ای از دنیا میتوان عملیات مربوط به شرکت­ها را انجام داد. به حسابداری از راه دور(آنلاین) حسابداری پویا نیز گفته می­شود.

انواع خدمات حسابداری آنلاین

حسابداری آنلاین به دوصورت حسابداری آنلاین تمام وقت و حسابداری آنلاین پاره وقت انجام می­گیرد که در ادامه هر دونوع حسابداری مذکور به صورت جامع توضیح داده خواهد شد.

حسابداری آنلاین تمام وقت

در این حالت شخص حسابدار بدون نیاز به حضور فیزیکی فقط به صورت مجازی اقدام به انجام محاسبات مالی می­نماید روند عملیات بدین شکل است که کارفرما، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کرده و آنها را از طریق رسانه­های گفتگوی مجازی مانند واتساپ، تلگرام و دیگر اپلیکشن­های موجود در اختیار حسابدار می­گذارد. شخص حسابدار باید به صورت روزانه این اطلاعات را مورد بررسی قرار دهد و در نرم افزارهای تعریف شده برای موسسه ثبت نماید. انجام محاسبات مالی توسط حسابداری آنلاین باید در محدوده زمانی مشخص ­شده انجام گیرد.

حسابداری آنلاین پاره وقت

در صورتی که عملیات اقتصادی شرکت محدودتر باشد تنها به میزان چند ساعت محدود در روز یا هفته نیاز به انجام محاسبات حسابداری خواهد بود. برخلاف حسابداری آنلاین تمام وقت که به دلیل حجم زیاد کار می­بایست اطلاعات به صورت روزانه رد و بدل گردند و حسابدار به طور تمام وقت به انجام مسئولیت محوله بپردازد. در این نوع  حسابداری که به حسابداری آنلاین پاره وقت معروف است، حجم محاسبات مالی چندان بالا نیست لذا تنها کافی است شخص حسابدار چند ساعت از روز به انجام آنلاین محاسبات مالی و رسیدگی به اسناد و مدارک ارسالی از طرف کارفرما بپردازد.

مزایای خدمات حسابداری آنلاین

استفاده از خدمات حسابداری آنلاین دارای مزایای خوبی است که در ادامه به بررسی برخی از ویژگی­های مثبت آن می­پردازیم.

دسترسی به اطلاعات مالی در هر زمان و مکان

حسابداری آنلاین محدودیت جغرافیایی ندارد و شما هرکجا که باشید، می­توانید به داده­های مالی خود دسترسی داشته و همین امر به بهره روی کسب­ وکار شما کمک می­کند، چرا که لازم نیست حتما در محل کارخود باشید تا بتوانید حساب­ها، تراکنش­ها، فاکتورها و سایر اطلاعات مالی کسب ­وکار خود را چک نمایید. ممکن است شما به عنوان مدیر یک مجموعه­ی بزرگ اغلب اوقات در سفرهای کاری باشید در نتیجه این مزیت مهمی است که به کمک نرم افزار حسابداری آنلاین می­توانید در هر زمان از روز و هر مکانی که مجهز به اینترنت است به اطلاعات مالی و حسابداری و خود دسترسی داشته باشید. لذا مشاهده لحظه به لحظه داده­های مالی به شما کمک می­کند تا تصمیمات راهبردی خود را به سرعت اتخاذ و آن را با همکاران خود مطرح نمایید.

همیشه بروز بودن

حسابداری از راه دور چون تحت وب است همیشه بروز است در نتیجه نیاز ندارید هرچند وقت یکبار آن را بروزرسانی کنید. سیستم های پشتیبانی نرم افزارهای حسابداری آنلاین بدون اینکه هزینه­ای از شما دریافت کنند، مرتباً بروز می­گردند و اطلاعات شما دسته بندی خواهد شد.

مدیریت حساب بانکی

حسابداری آنلاین این مکان را به شما می­دهد تا به حساب بانکی شرکت متصل باشید و تغییرات حساب بانکی خود را به صورت اتوماتیک در داده­های مالی خود اعمال نمایید.

داشتن اطلاعات به صورت یکجا و بکاپ گیری از اطلاعات

حسابداری آنلاین به شما کمک می­کند تا داده­های مالی شعبه­های مختلف فروشکاه خود را به صورت پیوسته و یکجا داشته باشید و بتوانید بهترین تصمیم­ها را در این باره اتخاذ کنید. در حسابداری آنلاین شما می­توانید برای هر کسب و کاری یک فایل داشته باشید که به طور خودکار به روز شده و نسخه پشتیبان نیز تهیه می­کند.

مدیریت دسترسی کاربران

حسابداری از راه دور این امکان را به شما می­دهد که بتوانید برای هر کاربر متناسب با مسئولیتش، دسترسی تعریف کنید و با این کار،اطلاعات محرمانه شرکت را حفظ کرده­اید.

صدور فاکتور آنلاین

 شما می­توانید درجا فاکتور صادر نمایید، در نتیجه بعداً حجم زیادی از داده­ها برای ورود به سیستم بر روی هم جمع نمی­گردد.

حذف کاغذ بازی و رفع مشکل کمبود فضا و زمان

ضمن اینکه در خدمات حسابداری آنلاین از شر کاغذ بازی و کمبود فضا در سیستم برای بایگانی اطلاعات رها شده و ریزترین جزئیات در سیستم­ها ثبت شده و دقت در فرآیندها بسیار بالا می­رود و زمانی که صرف ورود داده­ها می­شود کم میگردد. بایگانی کردن پرونده­های مالی به دلیل آن که همواره باید ریز جزئیات اطلاعات در آن­ها ثبت شود یکی از مشکلات همیشگی شرکت­ها بوده است. مشکل بزرگتر بعدی زمانی پدید می­آید که لازم باشد اطلاعاتی از این پرونده­ها استخراج شود. حجم زیاد داده­های کاغذی فرآیند جستجو و بازیابی اطلاعات را به شدت کند می­نماید، درنتیجه در صورت نیاز به هر بخش تنها با یک جستجوی ساده و از طریق چند کلیک می­توان به اطلاعات مورد نیاز دست یافت.

کاهش هزینه­ها

علاوه بر حذف کاغذ در سیستم حسابداری آنلاین، استخدام نیروی انسانی متخصص برای انجام خدمات حسابداری نیز کمتر میگردد، ضمن اینکه به منظور فراهم کردن بستری مناسب برای انجام خدمات مالی باید مکانی را در مجموعه خود به واحد حسابداری اختصاص داده و تجهیز گردد که این موضوع نیز باعث افزایش هزینه­های سربار می­شود. بنابراین حسابداری آنلاین شما را علاوه بر آن که از هزینه­های استخدام نیروی انسانی متخصص امور مالی بی­نیاز می­کند

و باعث صرفه جویی در منابع مالی نیز میگردد.

همچنین در گذشته علاوه بر هزینه­های نصب، شرکت­ها باید هزینه­هایی برای بروزرسانی و رفع خطاهای احتمالی نرم­افزار پرداخت می­کردند. اما امروز با استفاده از نرم­افزارها و خدمات حسابداری آنلاین، نیاز به هزینه و زمان نیست و به این دلیل این سیستم­ها صرفه جویی قابل توجهی برای کسب­ وکارها ایجاد می­نماید.

دقت بالا

دقت در حسابداری از اهمیت ویژه­ای جهت ثبت اسناد و اطلاعات برخوردار است. در این نوع از خدمات حسابداری دقت بالایی وجود دارد چون عملیات ثبت و کنترل به صورت سیستمی بوده در نتیجه خطای انسانی در آن به حداقل می­رسد به طوری که فرم های مربوطه اتوماتیک­ وار بازبینی می­گردند.

ایجاد یک اکوسیستم

استفاده از نرم افزارهای حسابداری به شما به عنوان مدیر مجموعه این امکان را می­دهد که برای کسب ­وکار خود یک اکوسیستم بسازید. یعنی سیستم مدیریت مجموعه را یکپارچه سازی نمایید.

سخن آخر

از آنجا که زندگی مدرن نیاز به یک روش جدید حسابداری دارد، شکی نیست که با پیشرفت فناوری در حوزه حسابداری،خدمات حسابداری آنلاین در سال­های اینده رایج ترین شیوه برای محاسبات مالی خواهد بود، ضمن اینکه، حسابداری آنلاین کار حسابداران را راحت­تر،سریع تر و دقیق­تر از گذشته خواهد ساخت.

شاید کسب و کارهای کوچک و تازه تأسیس حسابداری سنتی را در اولویت قرار دهند. اما برای گسترش کسب و کار خود و انجام دقیق تر امور مالی و حسابداری، و باتوجه به تغییرات روز افزون در حوزه حسابداری دیر یا زود باید از شیوه های جدید حسابداری مثل نرم افزارهای حسابداری،حسابداری آنلاین و حسابداری ابری استفاده کنند.

موسسه خدمات حسابداری ترازگستر آرامش با ارائه خدمات مشاوره مالیاتی و خدمات مشاوره مالیاتی و خدمات حسابداری آنلاین در کنار شما کار فرمایان خواهد بود.