تیکت پشتیبانی

تعیین تکلیف مالیات کسب و کارهای اینترنتیآنچه درباره مالیات تراکنش­های بانکی نمی­دانید؟

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار یا فردی که در یک یا چند کسب و کار فعالیت دارید؛ ممکن است درگیر مالیات تراکنش های بانکی یا مالیات گردش حساب بانکی شوید. هرچند در قانون مالیات های مربوط به حساب‌های بانکی حرف و حدیث بسیار است. با این وجود ممکن است در فضای کسب و کار، گردش حساب شما با چالش‌هایی مواجه شده باشد. پس لازم است بدانید که مالیات تراکنش‌های بانکی چیست و چگونه محاسبه می گردد.

سازمان امور مالیاتی در مورد مالیات تراکنش­های بانکی شما چگونه رفتار می­کند؟

سازمان‌ها و یا افرادی که تراکنش های بالایی دارند توسط سازمان امور مالیاتی رصد می شوند و از آنان خواسته می شود تا توضیحاتی در مورد تراکنش های بانکی خود ارائه دهند. در این خصوص ابتدا یک کمیته تشکیل می‌شود. این کمیته شامل مدیران امور مالیاتی، معاون حسابرسی مالیات و سایر مسئولان مربوطه است.

حالا سوالی که پیش می‌آید این است که این هیئت چه کاری می‌کند؟ آن‌ها اطلاعات پولی و مالی شما را بررسی می‌کنند؛ در نتیجه حسابرسی‌ مالیاتی گردش حساب مودیان مالیاتی آغاز می گردد.

همچنین اگر گردش حساب بانکی شما از نظر سازمان امور مالیاتی مشکوک باشد، یعنی از سقف مشخصی بالاتر بوده یا واریزی های مشکوکی داشته باشد، احتمالا سازمان امور مالیاتی به سراغ شما هم می آید.

ابتدا یک گروه ویژه برای بررسی موضوع انتخاب می‌ گردد. کمیته حقوقی به منظور بررسی مالیاتی حساب، پیش از دعوت از شما به عنوان مودی مالیاتی، گردش حساب‌های بانکی، پیشینه مالیاتی و میزان فعالیت‌های مالی شما را در سال مالی بررسی می‌کند. هدف این است که ممیزین از مطابقت میان اطلاعات حساب شما اطمینان بیابند. پس اگر همخوانی میان داده‌ها وجود داشته باشد نیازی به حسابرسی مالیاتی نخواهد بود. در غیر اینصورت باید نگران قوانین مالیاتی باشید! اما چه جای نگرانی؟ با دریافت مشاوره از وکلای مالیاتی و با تجربه ترازگستر ارامش هرگونه مشکلی در این خصوص حل می گردد.

چرا مالیات تراکنشهای بانکی مهم است؟

بر طبق قانون، تمام کسب و کارهای رسمی و قانونی و کارگران و کارمندانی که مشغول به کار هستند، موظف به پرداخت مالیات می‌باشند. این مبلغ بر اساس قانون مشخص می‌شود و فرار از آن دردسرهایی به همراه دارد.

برای اداره مالیات مبدا ورودی و مقصد پول مهم است. پس مسیر گردش حساب بانکی شما باید روشن و شفاف باشد. از طرفی میزان درآمد حسابتان مهم است. به عبارتی اگر به این موارد توجه نکنید، این احتمال برای ممیزین وجود دارد که از روش‌های غیرقانونی کسب درآمد کرده‌اید. معمولا محاسبه مالیات گردش حساب بانکی برای جلوگیری از فرار مالیاتی و پولشویی انجام می‌گیرد. به کمک مشاوران متخصص ترازگستر ارامش، چالش‌های گردش مالی شما به راحتی برطرف می‌شود.

قوانین مالیاتی بر مالیات تراکنش­های بانکی شما چه تاثیری دارد؟

یکی از اهدافی که سازمان امور مالیاتی دنبال می‌کند، محاسبه مالیات گردش حساب بانکی شماست. شما به عنوان یک مودی مالیاتی موظف به ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی خود هستید. این پرونده‌ها توسط ممیزین مالیات بررسی می‌شود. اگر پرونده مالیاتی ندارید، اما تراکنش‌های بانکی شما مشکوک باشد، حساب بانکی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. سازمان مالیاتی بخشنامه مالیات تراکنش‌های بانکی را عنوان کرده است. با مطالعه این بخشنامه می‌توانید از قوانین آن آگاه شوید. از این رو با توجه به قانون مالیات‌های مستقیم، بانک‌ها موظف به همکاری سازمان امور مالیاتی کشور می‌باشند.

درچه صورت مالیات تراکنش­های بانکی مشکوک بررسی نمی­شوند؟

سازمان امور مالیاتی میزان سرمایه‌ای را که شما در حساب بانکی خود دارید مورد بررسی قرار نمی‌دهد، اما میزان پولی که از حسابتان خارج و یا به آن وارد می‌شود، مهم است. اگر تراکنش‌های بانکی شما شامل موارد زیر باشد بدون مشکل شناخته شده و توسط سازمان امور مالیاتی ارزیابی نمی‌شوید:

– هنگامی که مبلغی از حساب شما در یک بانک مشخص به حساب دیگری در یک بانک دیگر انتقال داده شود، جزو تراکنش های مشکوک به شمار نمی­آید. به عبارت بهتر گردش حساب­های بین بانکی برای شما تراکنش مشکوک محسوب نمی­گردد.

– چنانچه گردش حساب شما برای دریافت وام و تهسیلات باشد.

– گردش حساب برای دریافت طلب و پرداخت بدهی­هایتان در دسته تراکنش­های مشکوک قرار نمی­گیرد.

– تراکنش­هایی که به منظور پرداخت اجاره، دریافت و پرداخت حقوق و دستمزد و منابع مربوط به درآمد انجام می­دهید.

– اگر درآمد شما ناشی از فعالیت­های کشاورزی باشد، تراکنش­های مالی­تان مشکوک نخواهد بود.

– تراکنش­هایی که مربوط به درآمدهایی هستند که از مالیات معاف شده­اند.

– تراکنش­های مالیاتی مربوط به ارث،اوقاف، نذورات و حبس.

– اگر عضو هیئت مدیره و سهامدار اشخاص حقوقی باشید، مشکلی بابت گردش حساب بانکی ندارید.

– اگر دارای شغل شراکتی هستید، انتقال پول بین شرکا موقعیت درآمدی برای حساب شما نداشته و مشمول مالیات نخواهد بود.

– اگر کارفرما هستید و اقدام به واریز تنخواه به حساب اشخاص نمایید و سپس این موضوع را تایید کنید.

– گردش حساب مربوط به حق شارژ در دسته تراکنش­های مشکوک قرار نمی­گیرد.

– اگر فضای کسب و کارتان به گونه­ای باشد که گردش حساب شما ماهیت درامدی نداشته باشد.

از انجام تراکنشهای مشکوک بر حذر باشید!

برای جلوگیری از آنکه مشمول تراکنش‌های مشکوک شوید، بهتر است به این موارد توجه کنید:

– چک‌های دیگران را به حساب واگذار کرده و بدون آنکه درگیر رابطه خریدار و فروشنده شوید، چک را نقد کنید.

– اگر قرار است مبلغی را به عنوان پیش دریافت بگیرید، بهتر است حتما پیش فاکتور صادر شود.

– برای خرید ابزار، ماشین آلات و خدمات قبل از پرداخت پیش پرداخت، پیش فاکتور را دریافت کنید.

– گردش‌های مالی که از حساب شخصی شما به حساب شرکت و یا برعکس صورت می‌گیرند، توجیه قانونی ندارند پس تا جایی که امکان دارد از این کار اجتناب نمایید.

– اگر تراکنش‌های بانکی شما با حوزه کسب و کار شرکت همخوانی نداشته باشد، از نظر سازمان امور مالیاتی مشکوک خواهد بود به عنوان مثال برای یک شرکت با حوزه دارویی پرداخت هزینه بابت ماشین آلات تولیدی غیرمنطقی است.

– بدون دریافت اسناد و مدارک معتبر اقدام به گردش حساب نکنید.

سقف مالیات تراکنش بانکی مشکوک چقدر است؟

قانون محاسبه مالیات گردش حساب‌ در سال ۹۵ اجرا شد. در آن زمان سازمان امور مالیاتی، سقف مالیات تراکنش بانکی را بدین شکل عنوان کرد که اگر مجموع پرداخت و دریافت تراکنش‌های مالی افراد ۵۰۰ میلیون تومان باشد، از طرف سازمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. با این وجود بانک‌ها در این خصوص مخالفت خود را اعلام کردند و در نتیجه سقف این مبلغ تا ۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

اگر پرونده مالیاتی ندارید، اما مجموعه گردش حساب بانکی شما از ۵ میلیارد تومان بیشتر است، احتمال این وجود دارد که توسط سازمان مالیات احضار شوید تا توضیحات درستی ارائه نمایید. برای ارائه دلایل بهتر و قانع کننده، روی کمک‌های یک مشاوره مالیات تراکنش بانکی در تهران حساب کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که سالیانه اظهارنامه‌ مالیاتی خود را ارسال می‌کنید و در سازمان امور مالیاتی کشور پرونده مالیاتی دارید، باز هم حواستان را جمع کنید. گردش حساب شما توسط اداره مالیات بررسی می‌شود تا با اظهارنامه مالیاتی شما تطبیق داده شود.

این نکته را به یاد داشته باشید که حتی اگر پرونده مالیاتی ندارید، سازمان امور مالیاتی، گردش حساب بانکی شما را بررسی می‌کند. در چنین شرایطی اقدام به محاسبه مالیات تراکنش‌های بانکی می‌شود. پس بهتر است همواره قوانین مالیاتی را مد نظر قرار دهید. برای نتیجه بهتر می‌توانید از یک مشاوره مالیات یا وکیل مالیاتی نیز کمک بگیرید.

نقش مشاوره مالیات گردش حساب در دفاع از تراکنش­های بانکی شما

اگر به سازمان امور مالیاتی احضار شده­اید تا پاسخگوی گردش مالی حساب بانکی خود باشید، باید دلایل و توضیحات محکمی ارائه دهید. در چنین شرایطی یک مشاوره مالیات گردش حساب در تهران به شما کمک می­کند تا از خود دفاع کنید و پرونده مالیاتی خود را نجات دهید.

سخن آخر

مالیات تراکنش بانکی زمانی که گردش حسابتان از سقف مجاز بالاتر باشد، اهمیت می­یابد. شما برای گردش­های حساب بانکی خود به یک مشاوره مالیاتی نیاز دارید، چون او در تمام مراحل همراه شما خواهد بود. با این حال در تراکنش­های بانکی مشکوک عمل نکنید تا از محاسبه مالیات تراکنش­های بانکی در امان باشید و مشمول مالیات گردش حساب نشوید.

اپر سوالی درباره قوانین مالیاتی دارید، مشاوران مالیات تراز گستر آرامش در کنار شما خواهند بود. می­توانید برای دریافت مشاوره گردش مالی حساب با مشاوران تراز گستر آرامش تماس بگیرید.